Süper güç ne demek ?….

Enflasyon oranları ve hemen arkasından başlayan “Merkez Bankası bu ay ne yapacak” tartışmalarıyla yola devam ederken, iç ve dış siyasette de yoğun bir trafik gözleniyor.
Rusya, Iran ve Türkiye’nin Orta Doğu Politikalarında “çok taraflı” bir uzlaşma içine girmiş olmaları, doğrudan doğruya ABD ve İsrail’e karşı verilmiş bir mesaj olarak algılanmalı. Avrupa’nın bu oluşuma karşı söyleyeceği fazla birşey yok. Çünkü üç ülkeyle de öyle ya da böyle bir ticaret/yatırım ilişkisi bulunuyor.

Ancak, Rusya ve İngiltere arasındaki gerginliğe ABD’nin de katılmasıyla birlikte, bölgede ittifak arayışlarının hem kuvvetleneceği hem de çeşitleneceğini söylemek falcılık olmaz. Rusya’nın AB, ABD ve Türkiye dahil birçok ülke ile alakalı diplomatik veya teknolojik unsurlarla hamleler yapması, kendi kabuğuna çekilmesine zorlanması sebebiyle bir tepki olarak nitelendirilebilir. Ancak, Rusya’nın 1990’larda SSCB’nin dağılmasından sonra ortaya çıkan “tek kutuplu dünya”yı değiştirmeye niyeti olduğu gözüküyor.

Şu ana kadar bunu askeri ve teknolojik alanda yaptı. Ancak “süper güç” olmak için bunlar yetmez. Spor, sanat ve bilim alanlarında öne çıkmadığı sürece dünya tek kutuplu kalmaya devam edecek. Çünkü SSCB varken, sadece nükleer savaş başlığı değil Sovyetlerin spor, sanat ve bilimdeki üstünlüklerini de konuşuyorduk. Bugün böyle bir şey söylemek mümkün değil.

“Güç mü, akıl mı ?….”

Buradan hareketle, bir önceki yüzyılın parametreleriyle “süper güç” imajı yaratılamayacağını söyleyebilirim. Gençler sadece “Herkül kadar güçlü” olanlardan değil “Arşimed gibi zeki” olanlardan hoşlanıyorlar. Kanada Başbakanı ile Putin karşılaştırıldığında dünyanın hangi lidere daha sempatik bakacağını söylemek için anket yapmaya gerek yok.

Artık yeni nesil gizli saklı işlerden değil şeffaflıktan hoşlanıyor. Hiyerarşileri değil “ağları” tercih ediyor. Parası çok olanı güçlü görmüyor. Amacı “meşru” olanı güçlü görüyor. İnsanların değil yapılan işin kontrol edilmesi gerektiği bir dönemi yaşıyoruz. Sürekli planlamayla değil, “yeni tecrübelerle” katma değer yaratıldığı da bir başka gerçek.

Şimdi bunları okuduktan sonra, “döviz-faiz ne olacak ?” diye endişelenmeye devam etmek mümkün mü ?

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara