Sürpriz oldu ama şok olmadık..

Demek ki kamunun ciddi bir kaynak ihtiyacı var. Yeni vergi hazırlıklarını dün televizyonda enine boyuna ele aldım. Gelir vergisi, ücretliler ve emlak ile ilgili düzenlemelerle birlikte motorlu taşıtlar vergisi gibi yerlerde de vergi artışlar yapılacağı anlaşılıyor.

Eğer yatırımcılar endişelenecekse, bunlar için endişelenmeliler. Yoksa Merkez Bankası’nın faiz oranları düşürmesinden dolayı kıyamet kopmasını beklemek en hafif ifadeyle hayalperestlik olur. Kamu harcamalarının disipline edilememesi sebebiyle, aşırı vergilendirme yoluna gidilirken, “tek seferlik gelirler” ile bütçeyi denkleştirmeye çalışıyoruz. IMF tanımlı faiz dışı açık ile, bizim söylediğimiz faiz dışı açık arasında 100 milyar civarında fark var. Çünkü IMF tek seferlik gelirleri hesaba dahil etmiyor. Ancak, son 10 yıldır “tek seferlik gelir” elde etme konusunda Ankara kendini oldukça geliştirdi. IMF’yi her yıl bu başarıyla mahcup ediyor.

Espri bir yana, kamu maliyesi anlamındaki gelişmelerin yakından takip edilmesi gerektiğine inanıyorum. Türkiye’nin ya bütçe açığı ya da cari açık vererek büyümek gibi yapısal bir problemi var. Böyle temel bir problem varken, bankaları rahatlatacak bir faiz indiriminin piyasadaki yatırımcıları rahatsız etmemesi gerekir diye düşünüyorum.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara