TCBM Yönetimin (kendisi için) karar günü…

Bugün TCMB Yönetimi alacağı kararla, kendi kaderini de belirlemiş olacak. İster faizi radikal şekilde artırsın, isterse hiç dokunmasın sonuç belli. Hele ki 100-200 baz puan artırırsa, hiç artırmamaktan da beter olacak ortalık. Bu da belli.

Peki neden bu hale geldi işler ? Çok basit. Merkez Bankası belki de geçen yıl yapması gereken işleri sürekli iletiye attığı için. “Bir an önce sadeleştirme” dedik, “tamam tamam” dedi yapmadı. Yaptığı zaman ise çok geç olmuştu. “Faizleri yükselt hemen, sonra düşürürsün” dedik, onu da yapmadı. Öyle bir zamanda yükseltti ki, artık düşüremeyecek hale geldi. Attığı her adında Dolar/TL yükselmeye devam etti. Nadir zamanlarda doğru işler yaptı, o zaman da alkışladık sahip çıktık. Ancak TCMB Yönetimi iyi bir sınav verdi diyemem.

Hatırlıyorum, aylar önce faizler yükseldiğinde alkışlayanlara, “bir işe yaramayacak, işler daha da kötü olacak” dediğimde epey eleştiri aldım. Ben haklı çıktım, haksız olanlar hala ortada dolaşıyor, konuşuyor. Özetle, bugün de içinde bulunduğumuz durumdan faiz artışıyla kurtulamayacağız. Ekonomi Yönetiminden herkese güven veren hamleler gelmeden kurların istikrara kavuşması imkansız. Kimse rüya görmesin.

Özetle Merkez Bankası ne karar alırsa alsın sonuç hemen ya da gecikmeli de olsa değişmeyecek. Ekonomi yavaşlayacak, faizler yükselecek kurlar sakinleşmeyecek.

Radikal bir faiz artışının fayda vermesi için Hazine, Maliye, Dış Ticaret, Teşvikler, Kamu Harcamaları gibi yerlerde topyekün bir anlayışa geçmek lazım. Hem de acilen.

“TCMB Yönetimin son şansı…”

Bir yılda beri “ne yapsan eleştiriliyorsan, o zaman doğrusunu yapacaksın” diye tekrar ediyorum. Başkasına hesap vermek, vicdana hesap vermekten daha kolaydır. Bugün Merkez Bankası Para Politikası Kurulu hangi kararı alırsa alsın ciddi eleştirilere maruz kalacak. Bu sebeple son bir kez çağrı yapıyorum. “Doğrusunu yapın.”

O dedi bu dedi diye değil, ekonomin ihtiyacı neyse ona göre karar alsınlar. “Faiz artmazsa bittik” diyenlerle “faiz artarsa bittik” diyenlere kulaklarını tıkamalı ve vazifesinin ne olduğunu hatırlayarak karar vermeli.

Fiyat İstikrarı göreviyse, faiz ile ilgili hangi kararın buna fayda sağlayacağını düşünmeli.

Finansal İstikrar daha öncelikliyse, faiz ile ilgili hangi kararın bu amacı tesis edeceğini düşünmeli.

Bunun için de en önemli özelliğini kullanmalı: “Gerçekçilik”. Bu kelimenin içinde bilim, tecrübe, analiz, muhakeme ve hikmet vardır. Nihayetinde Merkez Bankası’nın attığı her adım, amaçladığı sonuca ulaşmalıdır. Söylediği her söz de gerçekleşmelidir.

Bu söylediklerimin pek azı gredi bıraktığımız 5 yılda gerçekleşebildi. Bu sebeple bugünkü karar TCMB’nin olmasa da, Yönetimindeki isimlerin kariyerlerinde iz bırakmaları için son şanslarıdır desem yanlış olmaz.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara