TCMB ayağına gelen fırsatı tepti…

Merkez Bankası’nın dün aldığı karar bana ekonomi yönetimine yapılan itirazlara itirazlara verilen cevabı hatırlattı: “Yapmasak daha kötü olabilirdi..”

Yanlışlığı kanıtlanamayacak her ifade doğru olarak kabul edildiğinden dolayı, ellerimizi iki yana açarak “yapacak bir şey yok” demek zorunda kalıyoruz. Faiz artışına rağmen döviz kurlarında hiçbir değişiklik olmamasını dış konjonktüre bağlayanlara bir çift sözüm var: Zaten Merkez Bankaları doğru kararları sadece içeriye bakarak değil dışarıya bakarak da verirler.

Uzun zamandan beri ilk defa Merkez Bankası’nın hatalı bir hamle yaptığını görüyorum. Peki bunu niye yaptı ? Sadece bağımsız olduğunu ispatlamak için. Siyaset cephesinden gelen baskılar karşısında rüştünü ispat etmek istedi. Halbuki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası oldukça köklü bir kurum. Dolayısıyla söylenenlerden etkilenmeden doğru kararı verebilecek refleksleri mevcut.

Ancak, “etki altında kalmış gibi görünmediğini ispat için” kimseye faydası olmayacak bir karara imza attı. Sonra da, ABD Tahvillerindeki gelişmeyi ve Doların küresel anlamda değer kazanmasını göstererek “daha fena olacaktı, dua edin bize” gibi bir tavır sergiledi.

Faizlere hiç dokunmasaydı veya sadeleştirmeye geçseydi şu anki sonuçtan farklı bir manzara ortaya çıkar mıydı ? Bu sorunun cevabını bilemeyeceğiz.

Bildiğimiz tek şey, fonlama maliyetinin artık eskisinden daha yüksek olduğu, döviz kurlarının da hala yüksek şekilde seyrettiği. Kur sepetinin bir hafta öncesine göre daha yüksek seviyede olduğunu görüyoruz.

“Bu kararı almasak döviz daha da yükselecekti” diyeceklerdir mutlaka. Dediğim gibi, yanlışlığı ispatlanamayan her söz maalesef doğru olarak kabul ediliyor.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara