TCMB faizi artırırsa kime yarar ?

Dün bu soruyu birçok kesime sordum. Bankacılar, finans kesimi, reel sektör ve ticaret erbabı “faiz artarsa zora gireriz” diyorlar.

Sokaktaki vatandaşa sordum. Büyük bir çoğunluk “yüksek faiz iyi değil” dedi. Kalan kısım ise günlük sıkıntıların içinde bu gelişmelerle ilgilenmediğini söyledi.

O zaman merak ettim. “Acaba yükselen faizden kim memnun olur diye ?”. Araştırmalarım sonucunda buldum:

Dolar/TL 4.00’a yükseldiğinde heyecanlanıp elindeki olarları satıp TL’ye çevirenlerin heyecanla faiz artışı beklediğini gördüm. “Kardan zarar” etmişler ama fak etmez. Hep kazanmak istiyorlar. Eğer Mevduat Faizleri % 20’ye çıkarsa çok mutlu olacaklar. Bu sebeple canı gönülden destekliyorlar. Yani rantiye sınıfı Merkez Bankası’ndan faiz artışı bekliyor.

Sosyal Medya’da da “ülkemize para ancak yüksek faizle gelir” diye paylaşımlar yaparak kendilerini haklı çıkarıyorlar. Ben de ısrarlar diyorum ki “faizler isterse % 100’e çıksın, ülkeye para girişi için yeterli argüman bu değil.” Diyorum da, para kazanma hırsı almış bir kere bu insanları. Dİnleyen yok.

Peki bu insanların ekmeğine kim yağ sürüyor ? Hemen söyleyeyim.

“Peki faiz artışına destek verenler kim ?..”

Geçen yüzyılın paradigmalarına sıkışıp kalmış ekonomistler. Sayıları az değil. Ciddiye alınıp önemli toplantılara davet edilenler, köşe yazısı yazanlar ve hatta Bankalarda çalışanlar da var aralarında. Merkez Bankası’nın oldukça geç kalmış faiz kararlarını alkışlayarak “yapmasaydı daha kötü olacaktı” diyenler, yine bu insanlar. Halbuki bizim derdimiz başka.

Faizler yükseldikçe likidite sıkışıyor, fonlama maliyetleri artıyor. Piyasada tahsilatlar zorlaşıyor. Döviz de düşmüyor üstelik. Nisan ayından beri Merkez Bankası faizleri yükseltiyor ama TL hala değer kaybediyor. TCMB’nin bir buçuk ayda 500 baz puan faizleri yükseltmesine rağmen Dolar/TL’nin 4.04’ten 4.80’e yükseldi.

Bunları anlatıyoruz ve “geç gelen kararın bir faydası yok” diyoruz ama cevap hazır. “Geç yaptı ama yapmasaydı daha kötü olacaktı”. Anlamı olmayan ama aksi ispat edilemeyen bir cümle.

Sonuç olarak, Merkez Bankası’nın faiz artırması muhtemel. Eğer 100 baz puandan fazla yaparsa ortalık iyice karışacak. Döviz Kurları önce düşecek. Sonra tekrar yükselmeye başlayacak. Bu işin kuralı bu.

Dilerim bu yazdıklarımı okuyup tereddüt ederler.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara