Tehlikenin geçmediği anlaşılıyor..

Dün birçok Türk Bankası’nın kredi not düşürüldü. Sebebini nasıl belirtirlerse belirtsinler, argümanı başka yerlerde aramak lazım.

Bayramdan önce BDDK bazı radikal kararlar aldı. Öncelikle “tier 2” yani Grup 2 adı verilen, tahsili gecikmiş alacak statüsüne çok yaklaşmış kredilerle alakalı daha esnek bir yaklaşım getirdi. Adından da bankaların elinde bulunan tahvilleri piyasa fiyatlarına göre değerlemeyi ikinci bir emre kadar ortadan kaldırdı. Dolayısıyla bankaların elini rahatlattı. Ancak kısa süreli de olsa uluslararası standartlardan uzaklaşıldı.

Bana göre bu karar yerindeydi ama yan etkileri olacaktı elbette. Dün itibarıyla yaşamaya başladık bu etkileri. Kredi Derecelendirme Kuruluşlarında ilk adımı geldi. Sonra da Dolar/TL’de gözle görülür bir sıçrama oldu.

Dolayısıyla, bayram rehavetinden sonra “daha yapacak çok iş var” demek zorunda kaldık. İlginç olan gelişme BIST’in yükselmesi ve gösterge tahvilin faizinin yatay seyretmesi. Dar hacimli piyasalarda bu tarz hareketlenmeler normal olsa da, BIST’teki hisse senetlerindeki yükseliş genellikle bu aralar para çıkışıyla sonuçlanıyor. Gösterge Tahvildeki yatay seyir de aynı şekilde, borçlanma senetlerine az da olsa alım gelmesinden kaynaklanıyor. Yatırımcılar satış yapabilmek için piyasayı yukarı doğru hareketlendirmek istemiş olabilirler.

“Varlık Fonu nerede ?…”

Artık Hazine’nin 1 yıldan kısa vadeli borçlanma kağıtları çıkartarak yatırımcıları TL’ye doğru cezbetmesi gerektiğine inanıyorum. Önümüzdeki dönemde piyasalarda iyileşme olduğunda bu bonolar mutlaka 1 yıldan uzun vadeli kağıtlarla değiştirilecektir. Geçmişte denenmiş ve başarılı olmuş bu taktiği uygulamaktan geri durmak önemli fırsatların kaçmasına sebep oluyor.

“Süper bono” arzından elde edilecek kaynakla mega projeleri fonlamaya kalkmamak lazım. Söz konusu kaynak bankalara teminat karşılığı kullandırılabilir. Bankaların bu kaynakla kredi vermeleri , ihracat-katma değer- kg değer gibi kriterlere bağlanabilir.

Yapacak çok iş var. Bunlardan bir tanesi Varlık Fonu’nu çalıştırmak. “Kötü günler” için kurulan bu fonun şu an işlevsiz olması oldukça can sıkıcı bir durum.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara