Toparlanmanın pamuk ipliğine bağlı olmaması gerekir…

Büyüme ile ilgili beklentilerimi dün ifade etmiştim. Şimdi başka ayrıntılardan da bahsetmek lazım. Elimizde olanlar ve olmayanlar diye ikiye ayıralım önce. Neden böyle yaptığımı anlatayım.

Döviz kazandırıcı faaliyetlerde başı çeken ihracat ve turizm ile alakalı olarak geride bıraktığımız yıldan en az % 30 daha az performans göstereceğimiz 2020 yılını, salgında ikinci dalga yaşanmazsa, % 0’ın etrafında bir seviyede tamamlayacağımızı düşünüyorum. Bu performansı sağlamamız için elimizden geleni yapacağız ama elimizde olmayan bazı durumlar var.

Olumlu taraftan başlayayım: Euro/Dolar paritesinin AB’nin yeni fonlar ve hibeleri devreye sokmasıyla beraber yükselmeye devam edeceğini tahmin ediyorum. ABD’nin şu an ciddi bir iç karışıklık içinde olduğu da görülüyor. İhracatımızın % 50’sini AB’ye yaptığımız göz önüne alındığında, dış satımın Dolar Cinsinden ifadesinde bir yükselme olacağını söyleyebilirim. Parite’nin 2018 yılında 1.30 seviyelerine yakın seyrederken 1.08’lere kadar düşmesi ihracat rakamlarının Dolar cinsinden ifadesini düşürmüştü. Korona Virüsü sebebiyle dış ticarette sıkıntı yaşanırken Parite’nin yükselmesinin moral verici sonuçları olacak.

Diğer taraftan Dolar ve Altın’a konan vergiler sebebiyle yatırımcıların BIST’e doğru yönlendiğini görüyorum. Geçen hafta hem sermaye piyasası hesap açılışları hem de analiz programları talebinde ciddi bir artış yaşanmış. Bireysel yatırımcıların BIST’e doğru yönlendiklerini gösteren işaretler bunlar. Borsanın güçlü seyretmesi şirketlere moral veren bir durum.

“Sürpriz Gelişmeler lehimizde olmalı..”

Ancak, petrol ve emtia fiyatlarını yakından takip etmek gerekiyor. Türkiye’nin büyümesi ithalata bağlı olduğu için, ihracat zorlanırken girdi fiyatlarının dünyada yükselmesi cari açığın genişlemesine sebep olabilir. Bu durum döviz kurları üzerinde baskı yaratabilir. Ulusal paralar cinsinden işlemleri dış ticaretin % 50’sine yaklaştırmadan başarı sağlamak zor olduğuna göre, birkaç gelişmenin olmaması için dilekte bulunacağız:

  • Salgında ikinci dalga
  • ABD’den kaynaklanacak olumsuzluklar
  • Erken Seçim
  • Suriye ve Doğu Akdeniz’de sıcak çatışmaların tekrar şiddetlenmesi
  • Yabancı Kaynak konusunda çıkmaza girilmesi
  • Petrol ve Emtia Fiyatlarının yükselmesi
  • AB Ülkelerinin destekler konusunda tekrar anlaşmazlığa düşmesi

Bu listeye daha fazla madde eklenebilir. Ancak bizden bağımsız ve bizimle alakalı ekonomi haricindeki meselelerin toparlanma sürecinde büyük etkisi olacağı anlaşılıyor. Tabloya şöyle bir bakınca pamuk ipliğine bağlı bir düzelme süreci yaşayacağımızı görebiliyorum.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara