Toz bulutları arasından Powell…

Hafta başında yazdığım dilekleri baştan tekrar edeceğim. Türk Ordusunun giriştiği bu uğraşta da muzaffer olmasını niyaz ederim. Türk Askeri gibi şerefle görev yapan bu dünyada az görülmüştür. Bunun altını çizmek isterim.

Elbette, Suriye’nin kuzeyinde başlayan harekatın detaylarına ve çeşitli ülkelerden gelen farklı tepkilere odaklandığımız bir gün yaşadık. Ancak, önceki gün akşam saatlerinde Fed Başkanı’nın yaptığı açıklamalara göz attığımda önemli detaylar yakaladım diyebilirim. Bu detaylar hepimizi ilgilendiriyor. Tansiyonu düşürmek adına bu konuya değinmek istiyorum.

Jerome Powell, önceki akşam yaptığı konuşmada, “Fed’in devlet tahvili alma planı parasal gevşeme değil” derken, bono-tahvil piyasalarına hem doğrudan destek verdiğini hem de bu yolla da devlete kaynak aktardığının üstünü örtmeye çalıştı diyebilirim. Bu benim için şaşırtıcı bir detaydı.

“Gevşemesek iyi olur…”

Yaz aylarından beri Fed’in bilançosunun büyüdüğünü önceki sabah raporlarımda belirtmiştim. Ancak Powell “bu parasal gevşeme değil” diyor. Açıkçası ben katılmıyorum bu ifadesine. Fed basbayağı parasal genişleme uyguluyor. Kısa vadede herkes için olumlu bir gelişme bu aslında. Ancak, orta vadede bazı komplikasyonlar ortaya çıkarabilir. Sermaye Piyasalarında yeni balonlara ve söz konusu balonların patlamasına hazırlık olmamız gerekebilir. Dün bu konudaki endişemi televizyonda dile getirdim.
Tekrar Powell’a dönersek: Küresel gelişmelerin ABD ekonomisinin olumlu görünümü için risk oluşturduğunu söyleyen Fed Başkanı, enflasyonun hedeflenen seviyenin altında kalmasına rağmen kademeli olarak iyileştiğini söylemiş. Ayrıca Amerikalılar için en önemli göstergelerden olan işgücü piyasası verisinin güçlü olduğunu altını çizmiş. “O zaman işler iyi gidiyor” diyecektik ki Powell bir anda ses tonunu değiştirdi.

“Piyasaları çok dikkatli izliyorum. Açıkça büyüme yavaşlıyor, genişlemeyi sona erdirmek için neden yok”. Bu cümleyle beraber, yukarıda bahsettiğim tüm açıklamalar önemini yitirdi. Çünkü, ABD Ekonomisinin güçlü olduğundan bahseden ve “iş dünyasından faiz oranlarıyla ilgili şikayet gelmiyor” diye açıklama yapan Fed Başkanı, bu son konuşmasında yeni bir faiz indirimine kapı açmış oluyor.

Dediğim gibi, böyle bir faiz indirimi Türkiye’nin aleyhine bir gelişme olmaz. Aksine, kısa vadede piyasaları rahatlatabilir. Paranın bollaşması şu an giderek gerginleşen dünyanın az da rahatlamasına sebep olabilir. Ancak, yapısal iyileşmeler sağlanmadan yaşanacak para bolluğu, biz dahil birçok ülkeyi ev ödevlerini yapmasından alıkoyacak bir rahatlama yaratacak diye çekiniyorum.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara