TRUMP hakkındaki fikrim değişiyor…

Seçimlerde sonra Dolar/TL’nin ciddi bir dalgalanmanın içine girdiğini görüyoruz. Şöyle ki, 4.55 ve 4.70 arasında gidip gelirken, üst ve alt bantları zaman zaman esnetiyor.

Şunu net olarak ifade etmek istiyorum: Hala Dolar/TL’nin yükselme ihtimali, gevşeme ihtimalinden fazla. Cuma günkü AK Parti yekili kurullarından çıkacak kararlar, hem faiz hem de döviz piyasası için belirleyici olacak.

Dolar’ın küresel anlamda değer kazandığı da bir başka gerçek. Nisan ayından beri Euro’nun Dolar karşısında değer kaybettiğini görüyoruz. Bir yandan ABD Ekonomisi için olumlu haberler gelmeye devam ederken, TRUMP’ın da ticaret savaşlarını körükleyen davranışları ve üzerine de Fed’in faiz adımları eklenince, Doların daha da değer kazanabileceği görülüyor.

Dün bazı siyaset bilimcilerle konulurken, aralarıdan biri “ben fikrimi değiştirdim, galiba Trump bir daha seçilecek” dedi. Ben de benzer şekilde düşünmeye başladım. Kamuoyu desteği % 35’ler civarında olan bir ABD Başkanı’nın kendi elleriyle bozduğu düzenden bu kadar fayda sağlaması eşine az rastlanacak bir durum.

“Tüm korkuların anası….”

Ancak bir konuda bilgilendirme yapmam gerekiyor, 2008 krizinden önce ABD’nin belli başlı şirketlerinin bulunduğu S&P Endeks değerinin Milli Gelire oranı % 100’ü aşmıştı. Şimdi de aynı durum söz konusu. Herkes sert bit düzeltmenin yaklaştığından bahsediyor. Böyle bir durumda başta gelişen ülkeler olmaz üzere, sermaye çıkışlarından etkilenecek. Böyle bir gelişme “tüm korkuların anası” olarak da nitelendirilebilir. Dolayısıyla sıkıntıyı içerde ararken, dışardan bir olumsuzluk yaşayabiliriz.

Bundan sonra yurt dışını daha yakından takip etmekte fayda olduğunu düşünüyorum.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara