Trump’dan çok Obama’nın kabahati…

Ve Afrin Harekatı başladı. Bu harekatın başlaması konusunda bazı uzmanların şüpheleri vardı. Söz konusu şüphelerin sebebi belliydi: Bölgedeki ABD ve Rusya varlığı.

Ancak Türkiye’ye büyük bir kararlılıkla harekata başladı ve PYD unsurlarını Fırat’ın doğrusuna doğru önüne katarak devam edecek gibi gözüküyor.

Artık herkes biliyor ki, ABD bölgede PYD unsurlarıyla işbirliği içinde ve bunu sadece İŞID’e karşı bir operasyon amacıyla yapmıyor. İsrail destekli bir Kürt Devletinin ortaya çıkması için yapıyor. Diğer taraftan Rusya’nın bölgede artık devriye gezdiğini ve etkinliğini artırdığı gözüküyor.

Türkiye, harekata başlamadan önce Rusya’yı doğrudan uyardı. Bir heyet gönderdi. Böylece Ruslar askeri unsurlarını güvenli bölgeye çektiler. ABD’yi ise farklı şekilde uyardı. “Personelinizi çekin, yoksa oradaki teröristlerle beraber gömülürler”. ABD mutlaka harekat öncesinde askerlerini ve danışmanlarını mutlaka çekmiştir ama Türk Ordusu Amerikan silahlarıyla donatılmış PYD/PKK unsurlarını yok etmeye başladı. Bu durum ABD açısından içler acısı bu durum.

Ancak bu gelişmenin tüm sorumluluğu sadece Trump’a ait değil. Obama zamanında bölgedeki terörist unsurlara silah dağıtıldığını hatırlatalım. Yani ABD Devleti ve içindeki unsurlar bu sonucu kendi elleriyle yarattılar.

Cuma akşamı Fitch’in Türkiye’nin kredi notunu teyit etmesi önemli bir gelişmeydi. Harekattan önce ekonomiyle ilgili olumsuz bir hava yaratılmamış oldu. Ancak diğer kredi kuruluşlarının ne karar vereceği de önemli. Bu kuruluşlar genellikle bağlı bulundukları siyasi elitin yönlendirmeleriyle karar veriyorlar.

Sabah itibarıyla döviz kurlarında önemli bir hareket olmadığı gözüküyor. Dolayısıyla harekatın ekonomik maliyeti konusunda olumsuz beklentiler içinde olmaya gerek yok. Elbette geçen günler neler getirecek bilemeyiz. Fransa’nın BM Güvenlik Konseyini toplantıya çağırdığını hatırlatalım. Ancak Rusların orada Türkiye aleyhine alınacak bir kararı veto edecekleri de görülüyor.

Bugün yapılacak toplantıdaki ayrıntıları takip etmek ve Konsey üyelerinin açıklamalarını tercüme etmek faydalı olabilir.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara