Trump’ın dönüşü…

Dün ABD’de vergi yasasının kanunlaşmasını Trump büyük bir şov ile kutlandı. Tam 30 yıldan sonra ilk defa vergi oranlarında toplum lehine bir adım atan Cumhuriyetçi Parti’nin büyük bir zafer kazandığını söylemek gerekiyor. Daha önce en ciddi vergi reformu Reagan döneminde gerçekleştirilmişti.

Demokrat Parti’nin seçimleri kaybetmesinin en önemli sebeplerinden biri de bu gerçek aslında. Demokratlar kamu harcamalarını artırıp vergilerle finanse etmeyi OBAMA zamanında iyice abartında yenilgi kaçınılmaz oldu. Dün Trump “Şubat ayındaki bordrolarınızda farkı göreceksiniz” diyerek Amerikalılara büyük bir müjdeyi vermiş oldu. Bu adım çalışanlar kadar iş sahipleri için de önemli bir gelişme anlamına geliyor. KOBİ boyutunda firmaların vergi yükünde çok ciddi bir rahatlama olacağı gözüküyor.

Trump, iç siyasette aleyhine gelişen atmosferi bu şekilde lehine çevirirken, bugün Birleşmiş Milletlerde yapılacak oylama için de mesajını verdi: “Aleyhte oy kullananları not edeceğiz”. Bu mesajın ardından da “bizden artık para alamazlar, tasarruf ederiz, harika” diyerek noktayı koydu.

Açıkçası Trump Amerikan Kamu oyuna öyle güzel bir hediye verdi ki, dış politikada kırdığı potlar ve yaptığı yanlışların sade vatandaş tarafından önemsenmeyeceği bir duruma geldi. Vergi Reformu, her ne kadar etkisi gecikmeli olsa da, Reagan’ın ikinci kez başkan seçilmesine yaramıştı.

Bu bilgilerin ışığında Trump’ın önceden belirlenmiş bir ajanda dahilinde hareket ettiğini söylemek mümkün. Dolayısıyla dış politikada daha büyük süprizlere hazır olmamız gerekiyor. Herkes hesabını buna göre yapmalı.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara