Tunus Türkiye’den ilgi ve alaka bekliyor..

Pazar günü başladığımız Tunus ziyaretini tamamlayıp dün akşam Türkiye’ye döndük.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın birkaç hafta önce gerçekleştirdiği ziyaretin rüzgarından yararlandığımızı söylemeliyim. Konuştuğumuz her Tunuslu ziyaretten dolayı mutlu olduklarını ve Türkiye’den yatırım beklediklerini ifade ettiler.

Tunus’ta meydana gelen olaylardan sonra turizm sektörü yara almış. Ancak, yatırım yapılacak duruma da gelmiş. Gayrimenkul fiyatları Akdeniz’e kıyısı olan ülkelere göre nispeten makul, inşaat çılgınlığı daha başlamamış. Cezayir’de ise Çinliler inşaat konusunda aslan payını kapmışlar.

“Yatırım yapacak birçok alan ve fırsat mevcut..”

Tunus’ta temasta olduğumuz ve anlaşma yaptığımız üniversitelerin eğitim seviyesi tatmin edici. Mühendislik, işletme, ekonomi ve hukuk alanlarına odaklanmışlar. Hastane yatırımları için de hazır hale gelmişler.Türkiye’nin bu konuda ne kadar ileri olduğunu biliyorlar.

Altyapı yatırımları öncelikli konu. Özellikle bizden talep ettikleri konu “tarihi eser restorasyonu”. Roma, kartaca ve Osmanlı eserlerinin bulunduğu Tunus’ta hem finansman hem de eksper sıkıntısı sebebiyle renovasyon yapılamıyor. Tunus Büyükelçimizin tüm kesimler tarafından sayıldığı ve sevildiğini belirtelim. Yatırım yapmak isteyenlerin mutlaka kendisiyle görüşmesi gerekir.

Piyasalara bakalım şimdi de: Pazartesi Borsa, faiz, döviz beraber yükselmişti. Dün de hep beraber düştüler. Bu durum piyasalardaki volatilitenin yüksel olduğunu gösteriyor. Sebeplerini dünkü raporda belirtmiştim. Yatırımcıların portföyü fazla çeşitlemeden yola devam etmeleri uygun olacak.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara