Türkiye-ABD arasındaki buzlar eriyor (mu?)…

Sayın Cumhurbaşkanı’nın ABD ziyareti hem Türk hem de Amerikan tarafları için heyecanla bekleniyordu. Beni düşündüren tek ayrıntı şu oldu: Türk İş Dünyasını DEİK ve TAİK Başkanları temsil ederken, TİM neden orada değil ?

Taraflar arasında hedef olarak belirlenen 100 Milyar Dolarlık Dış Ticaretin en önemli bacağı olan ihracatın tek çatı örgütü TİM’in bulunmayışı gerçekten bana tuhaf geldi. Yurt Dışında ülke temsili yapılırken mutlaka TİM’in her ziyarete dahil edilmesi gerekiyor. İhracatı yapanlara danışmadan ticaret diplomasisi yapmak mümkün değil.

Daha Cumhurbaşkanı’nın uçağı havadayken, NY Times gazetesinin ABD ve Türkiye arasındaki ilişkilerin “arka kapı diplomasisi” ile yürütüldüğünü anlatan bir haberi yayınladı. Kaleme alınan yazı oldukça uzun ve detaylı olduğu için sadece özet olarak şunu söyleyebilirim: ABD ve Türkiye arasındaki buzlar iki ülke liderinin ve bazı görevlendirilmiş kişilerin ısrarlı çabalarıyla eriyor.

ABD Başkanı Trump ve Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki anlaşmazlığın düzeldiği anlaşılınca da, eldeki detaylarla sade Amerikan Vatandaşının inanabileceği bir senaryoyu yazmak zor olmamış. Böylelikle Türkiye aleyhinde yapılan olumsuz propaganda yapanların umdukları sonucu bulamamaları bir senaryoya dayandırılmış.

“TİM yoksa ihracat kime sorulacak ?…”

Türk Heyetinin Cumhurbaşkanlığına ait en büyük uçakla ve çok sayıda katılımcıyla Washington’a çıkarma yapması da dikkat çekici bir başka gelişme. İki liderin Beyaz Saray’da gerçekleştirecekleri görüşmenin yanı sıra, heyete dahil olanların yapacakları temaslar da büyük önem arz ediyor. Yine de bu kadar kalabalık bir katılım yapılırken olmaması TİM’in orada bulunmamasını izah etmek güç.

Trump-Erdoğan Görüşmesi beklendiği gibi geçti ve 1 saat 15 dakikalık birleşime Senatörlerin de katıldığı görülüyor. ABD tarafından katılanların sorduğu sorulara birebir cevaplar verilmiş olması, Kongre’den Senato’ya gönderilmiş Türkiye aleyhindeki yasa tasarısı ile ilgili gerginliği azalttı diye düşünüyorum. En başta Kürtleri PKK uzantısı terör örgütlerle özleştiren yaklaşımı silmek gerekiyordu.

Ayrıca, Türkiye’deki kamuoyunun % 80 civarında Barış Pınarı Harekatına destek vermesi de bu çerçevede dikkate alınmış olduğunu düşünüyorum. Türkiye’de bulunan yabancı misyonların sadece bağımsız anketleri değil, özel olarak yaptırdıkları araştırmaları da ülkelerine bildirdiğine eminim. Dolayısıyla, Türkiye’nin bölgedeki müdahale hakkını “meşru” şekilde kullandığına dair kanıtların şeffaf şekilde sunulması, Türk Toplumunun bu harekatın arkasında durduğunun bilinmesi, gelişmelerin seyrini mutlaka etkileyecektir.

Tüm bunlar olup biterken, iki liderin görüşme yapacağı dakikalarda Fed Başkanı Powell de Kongreye ekonomik görünüm ile alakalı bir sunum yapıyordu. Powell konuştukça Parite geriledi. Ancak, Fed sene bitmeden yine faiz indirirse ABD doları risk iştahının azalması sebebiyle yükselişe devam edecektir. Bu konu sürekli uyarı yapmayı artık vazife edindim.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara