Türkiye kararlı, ABD sıkıntılı…

Türkiye’nin Afrin’deki askeri harekatı devam ederken, dün Hazine sessiz sedasız iki ihale gerçekleştirdi. Bu ihalelerden biri 5 yıllık diğeri 6 yıllıktı. Mevcut şartalar gözden geçirildiğinde “başarılı” diyebileceğimiz şekilde tamamlandılar.

Bu bir anlamda Türkiye ile ilgili piyasaların test edilmesiydi. Yatırımcılar bu şartlar altında bile Türkiye Devletin borçlanma kağıtlarına ilgi göstermesi önemliydi. Hatta, kamunun iki katı kadar özel sektör talebi gelmesi de olumlu bir gelişmeydi.

Tam bu esnada ABD’nin borç tavanı meselesini sadece 3 haftalığına çözebilmiş olması da dikkat çekti. Amerikan Hükümetinin Kudüs’ten başlayarak Afrin’e kadar yaşadıkları diplomatik yenilgilerden sonra, bir de içerde borç tavanına takılmaları Dünya tarafından ilgiyle izleniyor.

ABD Başkan Yardımcısı Pence’in İsrail’e gidip Knesset’de “merak etmeyin 2018 bitmeden büyükelçiliği Kudüs’e taşıyacağız” demesi de Trump ve ekibinin hiç ders almadığını gösteriyor. Gerçi, yıl bitmeden ABD Hükümeti kararını değiştirmemiş gibi yapıp “elde olmayan sebeplerle bu iş gecikecek” de diyebilir. Artık alışmalıyız bu tarz siyasete.

Özetle, dün Türkiye’de döviz kurları, faizler ve borsa da bazılarının korktuğu çekindiği kadar bir olumsuzluk yaşanmadı. Hatta öğleden sonra ibre pozitife döndü. ABD’de ise sıkıntılı seyir devam ediyor ama ekonomiye doğrudan etkisi olacağını sanmıyorum.

Bu arada unutmadan: Almanya’da koalisyon çalışmaları devam ediyor. Seçimler Eylül’de bitti ama hala hükümet kurulamadı. Merkel koalisyon için Sosyal Demokratlarla görüşüyor. Haftalarca sürecek görüşmeden sonra eğer Sosyal Demokrat Parti Üyelerinin “tamam” derse, Mart Ayında Hükümet kurulabilir. Eğer Hükümetin kurulması konusunda umutlar yeşerirse, Euro/Dolar paritesinin 1.25 seviyesini test etmesi beklenebilir.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara