Türkiye sıralamada ilk 10’a ne zaman girer ?…

Bana sürekli bu soru soruluyor. Ben de elimden geldiği kadar karşımdakini kırmadan, doğru cevabı vermeye çalışıyorum. Bunu yaparken hem matematiği hem tecrübeyi hem de mantığı beraberce kullanmaya çalışıyorum.

Kısa süre de olsa beraber çalışmaktan büyük mutluluk duyduğum Talha Yalta Hoca’nın yaptığı bir ekonometrik araştırmaya göre, Türkiye’nin şu an uyguladığı ekonomik modelle yılda % 8 gibi hızlı bir ivmeyle büyüse de, Cumhuriyetimizin Kuruluşu’nun 100. Yılı olan 2023’te Küresel Milli Gelir Sıralamasında sadece 15. sıraya yükselebiliyoruz. Büyüme oranı % 6 gibi yüksek ama erişilebilir olsa da, yine aynı tarihte 16. Sıradan yukarıda yer alamıyoruz.

Demek ki, 2050’de doğru “Dünyanın En büyük 10 Ekonomisi içinde olabilmek” için şu ana kadar uygulanandan daha farklı bir ekonomik model uygulanması gerekiyor.

OECD, Dünya Bankası ve IMF verilerine göre Türkiye eldeki ekonomik modelle 2030 yılında  G-20, yani en büyük 20 ekonomi içinde kalacağı matematiksel olarak kanıtlanmış durumda. Türkiye’nin hemen altında şu an Kaşıkçı olayıyla başı belada olan Suudi Arabistan, üzerinde de İspanya olacak. Endonezya, Meksika, Rusya, Brezilya, Hindistan ve Çin sıralamada Türkiye’nin epeyce üzerinde olacak. İlginçtir, Nijerya ilk 20 ülkenin arasına Hollanda’nın üzerinde 19. sırada girecek bu hesaplamalara göre. Nijerya aynı hesaplamaları göre bakalım 2050 yılında sıralamada nerede olacak?

“Üzülmek yok, çalışmaya devam…”

PWC tarafından hazırlanan bir rapora göre, 2050 yılında Dünyanın en büyük ekonomileri şu şekilde sıralanıyor:

ÜLKEMilli Gelir (Trilyon Dolar)
Çin59,4
Hindistan42,2
ABD41,3
Endonezya12,2
Brezilya9,1
Meksika8.0
Japonya7.9
Rusya7,5
Nijerya7,3
Almanya6,3

Bu tablodan da anlaşılacağı gibi, Endonezya, Meksika ve Nijerya’nın önümüzdeki dönemde ekonomik büyüme ve katma değer açısından Türkiye’den daha hızlı gelişme ihtimali olduğu görülüyor. Türkiye’nin 2050 yılında uluslararası kuruluşlar tarafından tahmin edilen Milli Geliri 5.2 Trilyon Dolar civarında. Buna göre yine G-20 ülkeleri içinde kalma ihtimali yüksek gözüküyor.  Tekrarlamakta fayda var, eldeki ekonomik model ile 2050 yılında da ilk 10 ülkenin içinde olmak matematiksel olarak imkan dahilinde gözükmüyor.

Elbette bu hesaplamalar ABD Doları cinsinden yapılmaktadır. Önümüzdeki 50 yıllık süreçte Dünya’da rezerv paranın hangisi olacağını tahmin etmek de kolay değil. Araştırmacıların daha net bir bakış açısına kavuşabilmesi için, by tip çalışmalar ABD Doları cinsinden tarif yapılacak elbette. Ancak, Dünya Bankası’nın yaptığı araştırma göstermekteki ABD Doları belki de “rezerv paralar” tarihinde ciddi bir geçmişe sahip değil. Örneğin,  4. Ve 12. Yüzyıllarda egemen olmuş Bizans Altınının yanında ABD Doları 50-60 yıllık mazisiyle önemli bir yer tutmuyor. Aslına bakılırsa, Türklerin Anadolu’ya girdiği 1071’den bu yana Dünya’da 6 rezerv para hüküm sürmüş. En kısa sürelisi şimdilik ABD Doları.

Özetle, bugünün hakim parasıyla analiz yapıldığında Türkiye’nin ilk 10’a girme ihtimali oldukça düşük gözüküyor. 

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara