Türkiye’nin Geleceği Parlaktır ama İnatlaşmayalım lütfen ..

Türkiye’nin Geleceği Parlaktır ama İnatlaşmayalım lütfen ..

Değerli dostlar. Çok uzun zamandan beri ısrarla tekrar ettiğim bir mesele var. Eğer iktidar sahipleri “tek yön siyasetine” girmiş ise, onları bu işten geri çevirecek davranış tarzı, kışkırtıcı yaklaşımlarda bulunmak değil.

Maalesef bir çok kıymetli meslektaşımız, duygularına hakim olamayıp, kalemlerini eleştirinin çok üzerinde sivri bir şekilde kullanıyorlar. Yazdıkları bir çok konuda haklı olduklarını ben de kabul ediyorum ancak bizlerin vazifesi doğru sözü doğru yerde söylemek ve nihayetinde doğru işi yaptırmak. Doğru işi yaptırmak, bir konuda inat eden kişiye, en az onun inat katsayısı kadar sertlikle cevap yetiştirerek gerçekleştirilecek bir iş değil.

Eğer kritik karar alıcı herhangi bir konuda burnunun dikine gidecekse, onu bu işten caydırmanın iki metodu var: Ya uyguladığı yöntemin kendisine zarar verdiğini göstermek, ya da kendisine destek veren kesimler uygulamadan çok zarar gördüklerini ifade edecekler. Uygulanan iktisadi politikalarla alakalı olarak birinci koşul oluşmadığına göre, ikinci metodu uygulamakta büyük bir fayda görüyorum. Cumhur ittifakına destek veren kesimlerin azımsanmayacak bir şekilde uygulanan ekonomik modelden rahatsız olduklarını biliyorum. Dolayısıyla iş dünyasını her kesimden temsil edecek bir çalıştayın acilen yapılarak, para politikaları, maliye politikaları, sosyo ekonomik yaşamla alakalı şikayet ve önerilerin acilen karar alıcılara iletilecek şekilde reçete haline getirilmesi gerekiyor

Bunu basındaki arkadaşlarımız, gazetelerde köşe yazısı yazan meslektaşlarımız ve çeşitli mecralarda görsel medyada yorum yapan uzmanlarımız ikna edici şekilde işlerlerse, sonuç alınır diye düşünüyorum. Aksi taktirde, “hükümet piyasalara diz çökecek” gibi başlıklar atarak yaklaşılırsa, inatlaşma devam eder, kimseye de yaramaz. Her şey daha kötü olur. Bu söylediklerim her iktidar için ve her kesimden eleştiri yapanlar için geçerlidir.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara