Üçüncü Dünya Savaşı bekleyenler !?

Meseleye şöyle bakalım. Hem ABD hem de İran kendi ülkelerinin dışında operasyon yaparken, sonunda çatışmaya girdiler. Peki devam edecek mi ?

Bu soruya cevap vermeden önce duruma bir göz atalım: İran rejimi dışardan bakıldığından tam olarak anlaşılamayacak bir durumda. Bir dini lider var, bir siyasi lider var, bir de Devrim Muhafızları var. “Kuzey Kore’den azıcık iyi” diyebileceğimiz bu rejimin elinde, dünkü saldırıdan anlaşılacağı gibi balistik füzeler var. Bu füzeler hedefi büyük bir ustalıkla vurabiliyor, bölgede her yere ulaşabilir durumdalar. Yani Suudi Arabistan, İsrail, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve nihayetinde Türkiye füzelerin menzilinde bulunuyor.

Şunu da unutmamak lazım: İran var gücüyle nükleer silaha sahip olmak için çalışıyor. Şunu diyebilirsiniz: “Hindistan ve Pakistan’ın da var, ne olacak ki?” Elbette bu yaklaşım İranlıların güçlü bir diplomasi anlayışına sahip oldukları düşüncesiyle besleniyor. Açıkçası İran bölgede bin yıldır gayri nizami harp unsurlarıyla, vekalet savaşlarıyla can yaktı ve yakmaya devam ediyor. İlk defa dün akşam doğrudan bir batı unsuruna saldırı düzenledi. Ancak bu saldırı ile ilgil aklımda birçok soru işareti var.

“Ve Trump Konuştu…”

Herşeyden önce balistik füzelerin daha İran’dan ateşlendiği an ABD tarafından fark edilmiş olduğunu tahmin edebiliriz. Yan, önlem alacak yeterince süre vardı. Büyük ihtimalle de bu saldırının nerelere ne şekilde yapılacağı da önceden biliniyordur. Yani Amerikalılar apansız yakalanmadığı için bu saldırının tam anlamıyla “misilleme” olduğu söylenemez. Ancak, İran bu seviyede kalacağını açıkladı. Demek ki, ABD’den başka saldırı gelmezse İranlılar “hesap kapandı” diyecekti.

İran’daki karaborsa Dolar Fiyatlarını paylaşan bazı sosyal medya hesapları da “burası sakin” mesajını veriyordu. Piyasalar her şeyi herkesten önce hissettiği için iki taraf umulmadık sakarca bir iş yapmadıkça, gerginlik daha fazla tırmanmayacak. İşte bu düşüncelerle herkes Trump’ın konuşmasını bekledi. Ve sonunda Trump konuştu.

Konuştukça biz de anladık ki, bu iş şimdilik burada kapandı. Konuşmasında ayrıca İran’a “barış için” el de uzattı. TV100’de hafta başından beri yaptığım yorumlarda, öldürülen askeri liderin aslında sadece ABD Yönetimi değil, İran tarafında da liderlik rekabeti yarattığı için elimine edildiğinin altını çizdim. Nihayetinde bölgede binlerce yıldan beri bu şekilde yaşayanların sonu ne ise, onun hikayesi de bu şekilde bitti.

“Şimdilik” bu hikaye burada tamamlanmış gibi gözüküyor. Trump’ın İran’dan çok Obama Yönetimini suçlamış olması da dikkatimi çekmedi değil. Dün sabah canlı yayında söylediğim gibi “üçüncü dünya savaşı buradan çıkmaz…”

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara