Yanlışlık 25 Nisan’da başladı …

Çünkü o gün Merkez Bankası hiç bir işe yaramayan 75 baz puanlık faiz artışını yaptı. Büyük bir bankanın genel müdürüne bir önceki akşam bir not göndermiştim: “Eğer Merkez Bankası 0.75 puan faiz artırırsa, Dolar/TL belki gerileyebilir ancak tekrar yükselmesi kesin gibi…”

Nitekim TCMB faizleri 75 baz puan artırdı, Dolar/TL 4.10’dan 4.06 düşer gibi oldu. Sonra tekrar yükselmeye başladı. Bazı uzmanlar “az artırdı ondan böyle oldu” dediler. Ben ise haklı çıkmaktan dolayı üzgündüm. Dolar/TL 4.30 seviyesini aşmaya başladığında Merkez Bankası tekrar panikledi.

Bankalar ve Finans Kuruluşları 75 baz puanlık fonlama maliyeti artışına adapte olmaya çalışırken, Dolar/TL’nin 4.60’a çıktığını gören Merkez Bankası bu sefer 23 Mayıs’ta Acil toplantı yapıp, fonlama maliyetini 300 baz puan artırdı. Bazı kesimlerden bol alkış alsa da, makus talih değişmedi ve kurlar düşer gibi yapıp tekrar yükselmeye başladı.

Bir ayda 375 baz puan maliyetleri artan finans kurumlar tam başlarını kaldırırken, 7 hazirandaki toplantıda Merkez Bankası döviz kurlarının yükseliş hareketinin tamamlandığını sanıp 125 baz puan daha faizi yükselterek, kendine göre “son bir vuruş” yapayım dedi. Dolar/TL 4.45 seviyesine düştü ama tekrar yükselmeye kaldığı yerden devam etti.

Özetle, Merkez Bankası’nın Dolar/TL 5.00 seviyesine gelmesin diye faizleri yükselttiği açık seçik belli oldu. Yani elini herkese gösterdi. Hem finansal sitemin maliyetlerini yükseltti, hem de döviz kurlarını durdurmayı başaramadı.

Şimdi herkes elini vicdanına koysun ve söylesin: Merkez Bankası 25 Nisan’da sürekli olarak geciktirdiği sadeleşme adımını atsaydı, ortalık bundan daha kötü olabilir miydi?

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara