Yatırım Araçlarında Son Durum…

Yılbaşından beri Türk Para ve Sermaye Piyasalarındaki gelişmeleri “Naci Ağbal görevden alınmadan önce” ve “Naci Ağbal görevden alındıktan sonra” diye ikiye ayırabiliriz.

Bunu daha rahat anlatabilmek için seçilmiş bazı yatırım araçlarını sizler için inceledim:

  • Dolar/TL: Yıla 7.43 seviyesinde başlamıştı. Şubat Ayında 7.00 ‘ın altına düşünce herkesin beklentisi 6.75 seviyeleri olmuştu ama Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınması neticesinde hızlı bir yükseliş başladı. Önce 8.00 geçildi ardından 8.20 de geride kalınca, yıl sonu beklentileri değişti. Artık 9.00 seviyeleri konuşuluyor. Elbette bu beklentiyi destekleyen unsurlar döviz rezervleri, dış borç, cari açık yapısallığı.
  • Faizler: İki yıllık gösterge tahvilin faizi yılbaşında % 15’in biraz altındaydı. Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal görevden alınana kadar da bu seviyelerin biraz üzerinde ve altında yola devam etti. Sonra maalesef % 20 ‘lerin üzerine çıktı. Bugün ise % 18 ‘in üzerinde seyrediyor. Enflasyon bu şekilde seyrettiği sürece faizlerin yılbaşındaki seviyelere geri gelmesi imkan dahilinde gözükmüyor.
  • Gram Altın: 2021’e 450 TL seviyesinde başlayan Gram Altın, hem Dolar/TL’nin sakinleşmesi hem de Altın’ın yurt dışındaki zayıf seyri sebebiyle 400 TL’nin altına geriledi. Ancak yine yukarıda bahsettiğim sebeplerden dolayı kur yükselişi gerçekleşince, ons fiyatının yerinde saymasına rağmen önce 450 ardından da 500 TL’yi geçti. Yüksek seviyelerden satın almış olanlara önce kabus yaşatıp sonra da sevindirdi diyebilirim. Şimdi Ons Fiyatının da yüksek seyretmesi sayesinde 500 TL üzerinde tutunuyor.

“Belirsizlikler artmaya devam ediyor..”

  • BIST: Bu seneye 1495 seviyesinde başlayan borsa endeksinin 2000 ‘leri geçeceğine dair büyük bir beklenti vardı. Ancak 1600 seviyelerini bulamadan, yine Naci Ağbal’ın görevden alınmasıyla beraber 1300 seviyelerinin altına bile esnedi. Bu süreçte halka arzlar devam ederken, piyasadaki yatırımcıların son bir aydır endeksi tutmaya çalıştıklarını görüyoruz. Döviz cinsinden de ucuzlayan endeksin tekrar 1600 seviyelerini test edeceği konusunda beklentiler artmaya başladı desem yanlış olmaz.
  • Bitcoin: Gayet iyi hatırlıyorum, Aralık 2020’de Üniversitede yaptığımız bir toplantıda Sn. Işın Çelebi “Bitcoin 50.000 Dolar olacak” demişti. Ben de “mutlaka olacak ancak yatırımcılar dikkatli olsunlar” diyerek tehlikenin altını çizmiştim. Elon Musk’ın itibar manipülasyonuyla beraber Bitcoin 63.000 Doları bile test etti. Ancak ardından yine Elon Musk’ın açıklamalarıyla 35.000 Doların altına sarktı. Bu arada Türkiye dahil birçok ülkede kısıtlayıcı-yasaklayıcı mevzuat ortaya çıkınca, düşüş yatırımcıların canını acıttı diyebilirim. Her zaman uyardığımız gibi, kısa yoldan zenginleşmek için bilgisizce atılan adımlar büyük zararları da peşinden getiriyor.

Özetle, bugün bile sebebini tam olarak anlayamadığımız bir görevden alma kararı sebebiyle piyasalar hala dengeye gelemedi, toparlanamadı. Maalesef Merkez Bankası, TÜİK gibi güven vermesi gereken kurumlara yapılan atamalar da, atanmış olanların konuşma ve davranışları da yatırımcıların kuşkularını artırdı.

Mayıs Ayını bitirip Hazirana doğru yelken açarken, belirsizliklerin sayısı artıyor. Kafamızdaki soru işaretleri de elbette.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara