Yatırımcı artık hazırlıklı olmalı

Haber ajanslarının sabahtan akşama kadar “dolar düştü, dolar çıktı” şeklinde haber yapması beni seyrederken bile yoruyor. Acaba haberleri hazırlayanlar ne haldedir ?

ABD’de başlayacak ve hem Türkiye’yi hem de bölgedeki başka ülkeleri geren mahkeme öncesinde, hangi televizyon kanalını açsam sadece bu konu üzerinde yorumlar yapıldığını görüyorum. Davayla ilgili olarak elle tutulur senaryolardan biri, Türkiye’deki bazı bankalara yüklü miktarda tazminat cezası geleceği yönünde.

Böyle bir durumda önce BIST endeksinde düşüş beklenmeli. Çünkü BIST, banka hisseleriyle yükselen ve düşen bir Borsa. Elbette Dolar/TL ve faiz üzerinde de etkileri olacaktır. Mutlaka ilgili bankalardan “kararı inceliyoruz, faaliyetlerimize devam ediyoruz” şeklinde açıklamalar gelecektir. Elbette bu karar hemen verilmeyecek. Büyük ihtimalle 2018’e sarkacak.

Ancak, duruşma esnasında savcılık tarafından okunacak iddianamede bulunan isimler medyaya sızdıkça hem tartışmalar hem de piyasalarda dalgalanmalar artabilir. Elbette nihai kararı juri ve hakim verecek ama karar gününe adar yapılacak spekülasyonları önlemek pek mümkün olmayacak.

Hal böyleyken, Dolar/TL ve faizlerin sakin kalmasını beklemek hayalperestlik olur. her zaman ifade ettiğim gibi, yatırımcı artık “istikrar” değil “istikbal” peşinde. Geleceğin belirsiz olduğu ortamlarda yatırımcılar piyasalara fazla para bağlamadan işlem yaparlar.

Bu sebeple volatilitenin yüksek seyredeceği günlere hazırlıklı olmalıyız.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara