Yeni kabine bekleniyor…

Piyasada hala enflasyonu faiz artışıyla durdurmak gibi bir eğilim var. Ben ise iki gündür meselenin maliyet boyutuna hiç bakılmadığının altını çizerek sizlere anlattım. Maalesef, birçok uzman iktisat kitabındaki 100-150 yıllık bilgilere bakarak teknolojinin egemen olmaya başladığı dünyanın sorunlarına reçete yazmaya çalışıyor. Mesela, patates ve soğandaki fiyat yükselişini arz-talep dengesine veya kitapta yazan “örümcek ağı teorisine” bakarak çözmeye çalışanlar var. Meselenin özü, toplanan patates ve soğanların önemli bir kısmının depolarda çürütülmesi ama bu gerçeği çözmek kolay olmadığı için kestirme sebepler-sonuçlar aranıyor.

Dün Dolar/TL’nin gevşerken, gösterge tahvilin faizinin % 20’yi test ettiğine şahitlik ettik. Dolar/TL günü gevşeyerek, faizlerin ise yükselerek günü kapatması yatırımcıların akıllarının karışık olduğunu gösteriyor. BIST’in sert bir yükselişle kapanması bu durumu teyit eder nitelikte. Piyasa aktörleri uzun bir zamandır fazla bir para bağlamadan yatırım yaptıkları için, kendi elleriyle yarattıkları volatiliteden korkar hale geldiler. Az bir karla ya da az bir zararla günü kapatmak arasında gidip geliyorlar. Oldukça sabırsız ve istikrarsız işlemlere şahit oluyoruz.

Bu arada, Cumhurbaşkanı’nın 9 Temmuz’daki yemin töreni öncesinde ekonomi kurmaylarının kim olacağı konusunda ciddi bir kulis faaliyeti olduğuna şahitlik ediyorum. Şu ana kadar ortaya atılan isimlerin sadece tepkileri ölçmek amacıyla belirlendiğini düşünüyorum. Özellikle TİM Seçimlerinden önceki kulislerde muhtemel isimlerin bakanlığı konusunda birbirinden değişik yorumlar yapıldığını gördüm.

“Radikal değişiklik isteniyor…”

Sonunda pazartesi günü yeni kabine belli olacak. Şu ana kadar yapılan tek yorum şu: Bazı isimlerin yerini koruması olumlu, bazılarının kalması ise olumsuz şekilde yorumlanacak. Özellikle ekonomi kurmaylarında radikal bir kan değişimi isteniyor piyasa tarafından. Bakalım ne olacak ?

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara