Yeni Normale dönüş hazırlıkları…

Hafta sonu katıldığım bir seminerde şunu dedim. “Kalkınmış ülkeler normale dönüşü müzelerin açılmasıyla müjdeliyor, diğerleri ise stadyumları açarak müjdeyi veriyor.” Maalesef geride bıraktığımız 40-50 yılda geldiğimiz mesafe bu. Stadyumları açarak müjde veriyoruz.

Neyse; öyle ya da böyle normale dönüyoruz yavaş yavaş. Kepenkleri kaldırıp dükkanları açacak, her sabah ve her akşam sosyal mesafeyi koruyarak olsa da baş döndüren rutine geri döneceğiz.

Bu sebeple her webinarda “moralinizi bozmayın ve işe dönüşü planlayın” diye telkinde bulunuyorum iş insanlarına. Elbette, Dolar/TL’nin yükselişi sebebiyle moralleri bozuk. Fakat, ben onlara sürekli şu uyarıda bulunuyorum: “Korona’dan önce de dünya dikensiz gül bahçesi değildi, bu sebeple yaptığınız hatalarla yüzleşin.”

Gerçekten de normale dönmeye az kaldı. Haziran itibarıyla birçok işletme kepenkleri kaldırıp çalışmaya başlayacak. Ancak nasıl başlayacak ? İşte sorun burada. Dolayısıyla tüm işletmelere bir yol haritası çizmeye çalışıyorum. Bu yol haritası 5 aşamadan oluşuyor.

  1. Paydaşlarla Ortak Aklı yaratma: Bu adım firmanın bugüne kadar çözemediği kırılganlıkları giderme ve “doğru işin ne olduğunu bulma” aşaması. Başka bir deyişle yönetişimin başlatılması. Bu aşamada müşteriler, tedarikçiler, firma çalışanları ve ortaklarla teması güçlendirerek doğru bilgiyi ve firmayla ilgili algının ne olduğunu toparlamak gerekiyor.
  2. Bağışıklık oluşturma: Bu adımda nakit akış problemleri, tedarikteki aksaklıklar, satış, tahsilat ve pazarlama çerçevesindeki eksikliklerin tespit edilmesi, nihayetinde ikinci dalga salgın ihtimali elle tutulur hale gelirse, firmanın yaşamasını sağlayacak şekilde restorasyonu sağlanmalı.
  3. İşe dönüş planlaması: Korona’dan önceki ölçeğe kavuşmak için gerekli hareket planını oluşturma bu adımda yapılıyor. Daha önceki adımlarda hasar tespit işlemi tamamlandığı ve gerekli tamirat başladığı için bundan sonra acele etmeden firmanın salgın öncesi performansına ulaşması, hatta o zamanlarda yanlış yapıyorsa doğrusunu yapmak için planlamayı bitirmesi gerekiyor.
  4. Yeni Normali keşfetmek: Bundan sonra işlerin sektör ve rakipler tarafından nasıl yapılacağını gözlemler sonucunda tahmin etmek, kurumların iş durması karşısında geliştirdikleri reflekslerden “doğru çalışan” örnekleri benimsemek.
  5. Reform: Sektör ve Ekonomiyle alakalı düzenleyici otoritelerin hangi mevzuat düzenlemeleri yapacağını tahmin ve takip etmek, sektörün hangi yöne doğru evrileceği konusunda net bir fikre sahip olmak. Firmaya bu gelişmelere göre şekil vermek.

Elbette tüm bu söylediklerimi yapmak kolay değil. Ancak bir şekilde ilk maddeden başlamak gerekiyor. Bu maddelerin her biri tek tek bile uygulansa firmalara fayda getirir. Yine de tamamını uygulamak için çaba gösterildiğinde büyük fayda getireceğine inanıyorum.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara