Yeni Yılı Karşılarken..

Kolay bir yıl olmadı 2022. Daha zoru bizi bekliyor, hazır olun. Geçen yıl nelerle karşılaştım size azıcık anlatayım.

Mesela, gözle görünen gerçekleri matematik marifetiyle yokmuş gibi göstermeye çalışanlara rastladım. Yanlış anlamayın, her yönden bu insanlara rastladım. İktidar veya Muhalefet yanlısı olduğu gibi “ben her şeye karşıyım” diyerek sözüne güvenilen insanları yermeye çalışan kişilerin de sayısı giderek arttı.

Diğer taraftan kendisinin “büyük deha” olduğunu düşünerek klasik tezlerin karşısına hiçbir şey önermeden, öneriyormuş gibi yapanlara da rastladım. “Modası geçti bunların” dediklerinde “haydi sen bir şeyler söyle” diye cevap verdik. Anlamlı bir cevap alamadık.

Kişilerin görevleri arttıkça, bunların ne gibi sorumluluklar getirdiğini bilmeden konuşanlara da rastladım. Anladım ki, güçlünün yanında olmak isteyenlerle, gücü yıpratmayı kendine iş edinmişlerin sayısı aynı.

Gençlerin yalnız kaldığını ve onların yanında durmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladım. Sadece öğrencileri değil, genç yaşta çalışanları da kast ediyorum. Bu sebeple onlara bir şeyler anlatmadan önce, onları dinlemeyi öğrendim. Birbirimizden çok şey öğreniyoruz açıkçası.

Vücut ve kafa sağlığının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladım. Spor yaparken ölçüyü kaçırmamayı akıl sağlığıyla beraber yürütülmesi gerektiğini kavradım. Sosyal Medyadaki yorumlardan gördüğüm kadarıyla, tanınmış kişiler dahil ciddi psikolojik çöküş yaşayan ve saldırganlaşan insan sayısı artmış. Sporun hiçbir türlüsü böylelerine iyi gelmez.

Ne yaparsak yapalım, övgüden daha fazla yergi, destekten fazla köstek, gıpta edilmekten çok hasetlik görüyoruz. Yeni senede de böyle olacak. Dolayısıyla bazılarının imrenip “hayatı sen yaşıyorsun” dediği ya da bazılarının ayrıntısını bilmediğinden dolayı dil uzattığı hikayelerin aslında onların dayanamayacağı kadar sade olduğunu tekrar hatırlatmak isterim. Çalışmak, çok çalışmak, hata yapmak, düzeltmek, yerinde görmek ve öğrenmek, öğrendiğini anlatmak, kritik karar almadan önce danışanlara doğru bilgiyi vermek gibi bir hayatımız var. Sevdiklerimize vakit ayırmakta zorluk çektiğimiz gibi, ancak 50’li yaşlarda hayatın bu halinden keyif almayı öğrendik. Bu arada tekrar etmek istemediğimiz hatalarımızdan ders almayı öğrendiğimiz gibi, başkalarının hatalarından da ders alıyoruz.

Bu satırları okuyan herkesin 2023 yılını şimdiden kutlarken, “ben daha iyisini yaparım” diyenlerin, bu dileklerinin sözde kalmamasını diliyorum. Daha iyisini yaptıklarında böyle sözleri sarf etmenin anlamsızlığını da kavrayacaklar.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara