Yerel seçimlerin erkene çekilmesi iyidir…

Geçen hafta belirttiğimiz gibi bir “erken” yerel seçim için düğmeye basılmış gözüküyor.

Son bir yıldır sürekli söylediğim gibi, son 15 yılda o kadar seçim yaşadık ki, hem genel seçimlerin hem de yerel seçimlerin bir takvime bağlanarak arka arkaya yapılması ve Anayasada belirtilen süre bitene kadar bir daha seçim yapılmaması Türkiye’nin hayrına olacak.

Şöyle ki, her seçim öncesinde hem ülkenin hem de ülkenin ticari- diplomatik partnerlerinin gerildiği anlar yaşanıyor. Karışılıklı sert söylemler ve ekonomiyle ilgili kafa karıştıran açıklamalar ard arda gelince piyasalar dalgalanıyor, döviz kurları-faiz-enflasyon yükseliyor, yatırım ve harcamalar erteleniyor. Dolayısıyla yerel seçimlerin de erkene çekilmesi piyasaların lehine olacak.

Bunu belirttikten sonra bugün açıklanacak enflasyona değineyim. Uzmanların yüreğine su serpecek bir TÜFE ve ÜFE rakamı beklemiyorum. İTO rakamları zaten böle bir beklenti içine girmememiz gerektiğini gösteriyor. Bundan sonra ekonomi yönetiminin kurmaylarının kim olacağı belki de tüm açıklamaların önünde gidecek. Bu konuda hala bir haber yok.

“Sakın evde denemeyin…”

Türkiye İhracatçılar Meclisi seçimlerinde delegelerin tercihi “artık başka şeyler söylemek lazım” şeklindeydi. Açıkçası ihracatçılar artık rakamlarla değil, marka, tasarım, inovasyon, katma değer ve nihayetinde kar ile övünmek istiyor. İthalata dayalı büyüme modeliden dış ticaret fazlası veren Türkiye Modeline geçmeyi arzu ediyor. İş insanları, eski modelle bir yere varılamayacağını hafta sonu oylarıyla göstermiş oldular.

Aslında imalat sanayi ve tüketici eğilim endekslerinde bir toparlanma da var. Bu durum gelecek için umut verici. Hala yıl sonu % 5 civarında bir büyüme beklediğimi ifade etmeliyim.

Bugün açıklanacak enflasyon oranları TCMB için belirleyici olmamalı. Bir süre enflasyon yükselecek. Yüksek faizle düşürmeye kalkmak çok ciddi yan etikler yaratacaktır. Bazıları bunu önerse de, “sakın evde denemeyin” diyorum. Şu anki dinamikler çok farklı.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara