Yok.. bana hiç inandırıcı gelmedi..

Olan bitenlerin hiç doğal olmadığını ve piyasa mantığı içerisinde açıklanamayacağını söylemem lazım.

Dün aynı anda hem Rusya hem Türkiye hem de İran’da piyasalar karıştı. Geçen hafta bu üç ülkenin liderlerinin bir araya gelmesi başta ABD olmak üzere birçok Batı ülkesini rahatsız etmişti. Bu zirveden birgün önce Türkiye ve Rusya arasında imzalanan Nükleer İşbirliği anlaşmasını eklemem gerekiyor.

Komplo teorilerine fazla prim veren bir insan değilim. Ancak, sadece 2-3 detaya değil, birçok detaya bakarım. Açıkçası saat 15:30’a kadar piyasaların seyrinde “genel bir olumsuzluk haricinde”, dikkate değer bir detay yoktu. Fakat, o dakikadan sonra işler raydan çıktı. Sadece Türkiye’de değil.

Rusya ve İran’da da benzer şekilde ulusal paraların değeri hızla düştü. Piyasalarda ciddi bir satış dalgası ortaya çıktı. Çok net olarak ifade etmem gereken şu: 4.10 seviyesinin üzerinde Dolar/TL işlemi yapan finansal kurumlar, bunu iktisadi rasyonel içinde yapmış olamazlar. Ya ne yaptıklarını bilmiyorlar, ya bazı müşterilerin taleplerini yerine getiriyorlar ya da adını koyamayacağımız tuhaflıklar oluyor.

“Hiçbir şey rastlantı değil…”

Bu satırları okuyan bazı finansçı Dostlar alınmasınlar. İhtiyaç sanki yapılan işlemlere sözüm yok. Ancak, bu piyasalar kimsenin oyuncağı değil. Gerçekleştirilen işlemlerin tamamını “panik halinde” yapılan alımlar olarak nitelendirmek bana gerçekçi gelmiyor. Alan varsa satan da vardır. Bu işlemleri yapan kim ?

Bir de dalgalı kurun önemli iki özelliği özelliğini hatırlatmak istiyorum: Kurlar çok hızlı yükselince alımlar yavaşlar. Bir de döviz almak için ulusal paraya ihtiyaç vardır.

Bu detaylara baktığımızda olan bitenler konusunda daha da fazla soru işareti oluşuyor kafamda. Türkiye’nin kırılganlıkları sebebiyle ulusal parasının risk altında olduğu bir gerçek. Ancak dün aynı anda üç ülkede finansal piyasalar ters yüz olmuşsa, bunu ekonomik parametrelerle açıklamak mümkün değil.

Piyasalar bugün daha yakından bakıp, detayları sizlerle paylaşayacağım.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara