Yüksek Büyüme-Yüksek Enflasyon-Yüksek Faiz Yeni Normal mi ?…

Artık herkes nefesini tuttu ve Fed kararını bekliyor. Dünkü raporda belirttiğim gibi, pek az kurum veya kuruluş fonlama maliyetlerinin yükselmesine karşı bir B Planı hazırladı.

Sadece Türkiye’de değil dünyanın birçok yerinde sermaye yetersizliğinin yanında bir de likidite eksikliği yaşanıyor. Fed’in faizleri yükseltmeye başlamasıyla beraber, bu sorunların daha da büyüyeceğini tahmin etmek zor değil.

Özellikle Türkiye’de firmalar faaliyetlerini % 40 özsermaye % 60 finansal borçla çevirdiği için fonlama maliyetlerinin yükselmesi iyi bir haber olmayacak. “Biz LIBOR artı 1.5 – 2.00 ile para kullanıyoruz” diyenler için de kötü haberim var. Yıl sonunda bu oran hem LIBOR hem de “artı” olan taraf için 1’er puan civarında yükselecek. Yani döviz bazında % 5 veya 6′ nın üzerinde faizlerden bahsediyoruz.

“Faiz mi döviz mi önemli ?”


Elbette insan, bu evrende adaptasyon kabiliyeti en yüksek canlı. Eğer “yüksek büyüme-yüksek enflasyon-yüksek faiz” üçlüsü yeni normal olacaksa, buna da alışacağız. Şunu da hatırlatayım: Türkiye’de döviz kurlarının çok hızlı yükselmesi değil adım adım yükselmesi yatırımcıları hep korkutmuştur. Bugün 3.93 civarında olan Dolar/TL’nin bundan 5 yıl önce 1.80 civarında olduğunu unutmayalım. Yani TL’de % 100’den fazla değer kaybı anlamına geliyor bu durum.

Bu süreçte batmayıp sağ kalmayı başaranların ya strateji değiştirdiği, ya sektör değiştirdiği ya da ciddi bir alıcı bulup işletmelerini elden çıkardıkları biliniyor. Bir kere daha bu şiddette bir döviz kuru yükselişi olduğunda Türkiye’de “yerli ve milli” firma bulmakta zorluk çekebiliriz.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara