Yumuşak konuş ama sopayı göster…

Haftaya sakin başladık. Hisse senedi piyasaları yatay veya mütevazı bir hızda düşerek kapandılar. Euro/Dolar Paritesi güçlü seyretmeye devam etti.

Türkiye’de ise Dolar/TL’nin sakin, gösterge tahvilin faizinin de makul bir seviyede seyrettiği görülüyor. BIST, hisse senedi piyasalarının düşüşünden nasibini aldı elbette.

Aslında gündemin yoğunlaştığı yer yine Afrin. Türkiye’nin “geliyorum ona göre” diye uyardığı ABD tarafının “hiçbir yere kımıldamıyoruz” diye cevap vermesiyle, stres yükselmeye başlarken, bir anda beklenmedik bir gelişme oldu: Suriye Rejimi Afrin Kentine gireceğini söyledi.

Aslında kırsal alanda yapılan mücadeleyle şehir içinde yapılan mücadele arasında fark var. Bu sebeple Suriye Rejim Güçlerinin kente girmesini faydalı olarak değerlendirenler de var. Ancak Türkiye en başından beri mücadelesinin teröre karşı olduğunu ve Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olduğunu tekrar etti. Daha önce sınır ötesi operasyonlardan sonra, askerlerin tekrar Türkiye’ye geri dönmüş olması bunun kanıtı.

Bundan başka Türkiye, terör odaklarının sınıra 30-40 kilometreden daha fazla yaklaşmasını istemediğini defalarca dile getirdi. Eğer söz konusu terör odaklarını sınıra taşıyan ve silahlandıranlar var ise, onların da operasyonlarda hedef haline geleceklerini belirtti.

“Bir sihirli dokunuş gelecek gibi…”

Şu anki durumda ABD’nin İsrail ile ortaklaşa yürüttüğü projenin Rusya’nın müdahalesiyle deforme olmaya yakın olduğu gözüküyor. Yani İran ile İsrail arasına sözde “güvenli kuşak” oluşturma projesini kast ediyorum. Atılan her adıma karşı bir başka adım olacaktır mutlaka.

Özetle, şimdi herkes atılacak adımları merakla bekliyor. Bu şartlar altında piyasalardan daha fazla bahsetmenin yeri olmadığını düşünüyorum. Türkiye’nin çok zor şartlar altında meşru haklarını kullanarak, terör odaklarına karşı verdiği mücadelenin, bir yandan asker diğer yandan diplomasiyle yürütüldüğünü unutmayalım.

Söz Amerikalılardan açılmışken: “Yumuşak konuş ama sopayı göster” diye bir deyişleri vardır. Sanıyorum taraflar hem sert konuşup hem de sopayı gösterdikleri için, işler daha da sertleşmeden umulmadık bir yerden sihirli bir dokunuş gelecek. Dünya tarihinde çoğu zaman hiç akla gelmeyen bir faktör ortaya çıkıp ortalığı yumuşatmıştır. Bekleyip göreceğiz.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara