Yürekler sızlarken ekonomi konuşmak zor…

İdlib’de gerçekte Ruslara karşı, fiilen de Suriyelilere karşı topyekün çatışmaya girilmiş gözüküyor. Böyle bir durumda insan ne yazacağını şaşırıyor. Yine de elimden geleni yapmaya çalışacağım.

Her ayın çok çarşambasında Altınbaş Üniversitesi’nde “Çarşamba Buluşmaları” düzenliyoruz. Mahfi Eğilmez, Işın çelebi ve bendeniz halka açık bir şekilde ekonomik gelişmelerden bahsediyoruz. Geçen çarşamba Mahfi Hoca Mülkiye’de konferansta olduğu için, bu sefer moderatör Nazlı Bolak oldu. Işın Çelebi ve ben söz aldık. Korona virüsünün dünya ekonomisine etkisini ve Brexit’teki son gelişmeleri masaya yatırdık.

Konuştuklarımızı şöyle özetlemek istiyorum: Küresel ticaretteki artış ile ekonomik büyüme arasındaki çok sıkı ilişki var ve salgınının ticareti aksatması büyük risk oluşturuyor. Daha önce TV100’deki yorumlarımda belirttiğim gibi, salgının Nisan ayında bitmesi durumunda dünya ekonomisinin büyümesi sadece 0.1 puan azalacak, bu durumda Türkiye ekonomisinin büyüme hızından sadece 0.5 puan eksilecek.

Salgının yıl sonuna kadar sürmesi durumunda ise dünya ekonomisinin büyümesi beklenenden 0.5 puan azalacak. Bu durumda Türkiye’nin büyümesi % 5’lik hedeften yarı yarıya geriler gibi gözüküyor. Korona öncesinde Türkiye ekonomisinin 2020’de yüzde 4-5 büyüyeceği öngörüsünde bulunmuştum. Ancak salgının yıl sonuna kadar sürmesi durumunda gayrisafi yurt içi hasıla büyüme oranı % 2.5’a düşebilir.

Bundan başka, Dünyadaki düşük faiz ortamının küresel borçlanmayı patlattığının altını çizerken, Amerika’da şirket borçlarının çok yüksek seviyelere çıktığını vurguladım. Amerika’da her 5 şirketten 1’inin “zombi”, yani borcunu gerçekte ödeyemez durumda ama farkında değil.

Brexit için de fikrim şu: İngiltere dünyadan 690 milyar dolar ithalat yapıyor. Avrupa Birliği ve Türkiye’nin bu ülkeye ihracatının kaçınılmaz biçimde olumsuz etkileneceğini ortada. Ama Türk şirketlerinin bu ülkeye mal satımında bir yolunu bulacağını düşünüyorum. Eldeki rakamlar bunu gösteriyor.

Işın Çelebi ise yaptığı sunumda daha vahim gelişmelerden bahsetti. Işın Hocaya göre silahlanma hız kazanıyor ve buna bağlı olarak bölgesel sorunlar artıyor. Ayrıca dünyayı etkileyen salgınların sayısının ve görülme sıklığının artması dikkat çekici. Işın Hoca “Acaba Soğuk Savaş yeniden mi canlanıyor?” sorusunu da monuşmasında sıkça dile getirdi.

Brexit konusunda Işın Çelebi, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasının bu ülke ekonomisini 5 yıl sonra çok olumlu etkileyeceğine inandığını söyledi, bununla birlikte önümüzdeki dönemde Kuzey İrlanda’nın İrlanda Cumhuriyeti ile AB çatısı altında birleşmesinin gündemde olacağını da ifade etti. İlginç bir gelişme gerçekten.

Bana en ilginç gelen yorumu ise şuydu: “Avrupa Birliği’nin önümüzdeki dönemde siyasi birlik olmaktan çıkarak ekonomik birliğe dönüşecek, Fransa ve Almanya’nın çabaları bunu engelleyemeyecek.”

Bu satırları yazarken inanın çok zorlandım. Ancak herkesin vazifesini yapması gerekir. Şehit haberleri hepimizi derinden etkiliyor. Allahtan rahmet dilerken, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.

Not: Büyüme rakamları ile ilgili yorum yapmıyorum. Daha önce “büyüme % 0.6 ile 1.0 arasında çıkar” demiş, bunu da televizyon, sosyal medya, gazeteler ve internet medyası ile paylaşmamış. Cuma günü % 0.9 olarak açıklandı. Bu rakamdan fazla bırakın çıkmış olsaydı, yorum yapmamız gerekecekti. Öngörümüz isabetli çıktığı, bunun da sebeplerini yazdığımız işin tekrar etmeye gerek duymuyorum.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara