Zorbalığa Güzelleme Yapanlara…

Aklı başında olduğunu düşündüğümüz insanların da, aklı başında olmayan yorumlar yaptığını görünce bir nefes alıp, tekrar değerlendirmek için bir analiz yazdım Dostlar.

Başlıyorum: Rusya ordusu ve bazı fraksiyonların gücüyle Ukrayna’daki iktidarı düşürmek için harekete geçti. Açıkçası bunu başarırsa, bu niyetteki tüm ülkelere kötü örnek oluşturacak. Ancak, Rusya’nın uzlaşmacı gibi gözüküp çatışmalara devam etmesi, sonunda sabrın taşmasına sebep olacak gibi gözüküyordu. Sanıyorum sabırlar taştı ki, yaptırımlar arka arkaya açıklanıyor.

Herkes Putin’in iyi bir satranç oyuncusu olduğunu söylüyor ancak, bugüne kadar bana masada kalmaya çalışan bir oyuncu gibi gözüktü. Hamleleri akılcı olmaktan çok cüretkar. Söz konusu hamlelerin başarısı karşıdaki oyuncunun davranış kalıplarına göre belirlenmiş. Anladığım kadarıyla bugüne kadar kurmak için çalıştığı korku imparatorluğunun kaderini kendi elleriyle çağdaşlığa bırakmamak için, 20. yüzyıla ait vicdansızlıkları bahane ederek ilerlemeye çalışıyor.

Mağdur edildiğini iddia eden her insan gibi, mağdur etmeye eğilimli bir kişiliği var Putin’in. SSCB zamanının KGB’ sinin karanlık operasyonlarına katılan, sonra onları yöneten bir kişiliğin “taç giyen baş ağırlaşır” beklentisiyle düzelmesi imkansızdı zaten. Çağına ayak uyduramayan her insan gibi, yaşlanmaya karşı direnen, genç gözükmeye çalışan hatta bunun için defalarca bıçak altına yatmayı göze alan bir kişilikten bahsediyoruz. Uzun süre koltukta oturmak isteyenlerin doğal refleksiyle “ben istedim olacak” diyen, olmayınca dengesini yitiren bir profile sahip Putin.

“Hiçbir İhtiras İnsanların Canına Değmez…”

İrlanda’nın direniş hareketini kuran Michael Collins bir keresinde “bu dava bir cana bile değmez” demiş. Yani insanlar ölecekse hiçbir emelin anlamı yok, ahlakı yok. Putin’in davasının anlamsızlığı ve ahlak yoksunluğu sadece bu ifadeyle bile anlatılabilir. Geçen yüzyılın yayılmacı despotizmininin belki de son temsilcisi olan Putin’e kendi halkı da destek vermiyor artık. Rusya’daki protesto gösterilerinde binlerce kişi gözaltına alınıyor ancak bitmiyor gösteriler.

Herkes Rus Halkının ve Ukrayna Direncinin gücüne güveniliyor desem yanlış olmaz. Şu ana kadar Rusya’dan batıya ya da diğer ülkelere para kaçışı yeterli gelirse, mutlaka swift işlemleri de tamamen kapatılacak. Bundan sonrasını büyük ihtimalle Rus Halkının iradesine bırakacak Dünya. Ancak, Putin hem Rus Mafyasına hem de Rus Ordusuna hakim. Rus Zenginler de onun elinde. Demek ki, vicdanın korkuya galip gelmesini bekleyeceğiz.

Batının Rusya’yı finansal haraketler açısından kısıtlaması önemli bir gelişme oldu açıkçası. Spor Dünyasından da ciddi yaptırım kararları alınıyor. Bu zorbalığa her yönden “dur” demeliyiz. Orası kesin.

Bu sefer içimden geçenleri, bir karakter analiziyle birleştirerek yazmak istedim.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara