Seçim Nisanda Mı Olacak ?..

Oldukça heyecanlı bir sürece giriyoruz. Hafta sonu verdiğim bir konferanstan sonra doğru bilgileri aktaran bir Dostum bana “Hoca seçimler Mayısta değil, Nisanda olacak” dedi. Bu durumda Şubatın sonunda seçim kararı alınması gerekiyor.

Hatırlarsanız geçen hafta bir raporumda, “BİST’teki huzursuzluk beklenen de önce gerçekleşecek bir seçim ile alakalı olabilir” şeklinde bir önermede bulunmuştum. Eğer kulağıma fısıldayan uzman haklıysa, milletvekili seçim listelerinin hazırlanması için hummalı bir süreç başlayacak demektir. Dolayısıyla siyaset cephesindeki dilin de sertleşmesini bekleyebiliriz. “Öngörülenden de erken bir seçimin sebebi ne olabilir ?” diye düşünüldüğünde, aklıma gelenler şunlar:

– KGF ve diğer desteklerin faydalı etkilerini görmek Mayıs’tan daha uzun sürebilir
– Konut kredileri, maaş/ücret zamları ve EYT’ nin beklenen etkiyi vermeyeceği, bu sebeple siyasetin elini çabuk tuttuğu söylenebilir
– Döviz Kurları ve Piyasayı Kontrol eden diğer uygulamaları sürdürmenin zorluğu anlaşılmış olabilir
– İBB Başkanı ile ilgili karar sürüncemede kaldığı için fırsattan yararlanmak için baskın bir seçime gitmek istenmiş olabilir
– ABD, AB, Rusya ve diğer bloklarla ilişkilerin bıçak sırtında giden halinin istikrarlı olmayacağı düşünülmüş olabilir
– Yukarıda bahsedilenlerin hepsi olabilir

“Gerginlik Giderek Artacak…”

Bu arada Külliye’den “Suriye Harekatı her an başlayabilir” şeklinde açıklama geldiğini de hatırlayalım. Demek ki, ülke önümüzdeki günlerde sıcak bir seçim atmosferinde olacak. Başörtüsü ile ilgili yasanın Mecliste oylanması da gerginliği artıracak mutlaka.

Bu durumda, BİST’teki düşüşlerin, piyasa faizindeki artışların, kurdaki yükselişlerin uygulanan modelin yan etkilerinden değil, siyasi ortamın gerginliğinden kaynaklandığı ve bu sebeple doğal olduğu tartışılacak.

Özetle kolay olmayan bir süreç bizi beklemekte. İki kere düşünüp öyle adım atacağımız bir süreç olarak da tarif edilebilir. Yatırımcılar çok dikkatli olmalı. Sosyal Medya’nın yazıp çizdiklerine mesafeli olmalı.

 

 

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara